استارت‌آپ

Venture capital یا همان سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر

سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر چیست؟

Venture capital یک سرمایه‌گذار پر ریسک و یا به صورت راحت‌تر سرمایه‌گذار با ریسک‌پذیری بالا و با تامین مالی پتانسیل بالا است که در طول این فرآیند، سرمایه‌گذار بر روی استارت‌آپی که از نظر او می‌تواند به طور بالقوه درآمد عالی دست پیدا کند سرمایه‌گذاری (اغلب) مالی می‌کند. این نوع تزریق سرمایه در حوزه فناوری اطلاعات، بیوتکنولوژی و توسعه نرم افزار رایج است، در این نوع زمینه ها، سطح بالایی از عدم اطمینان وجود دارد که آیا محصول در حال توسعه قابل قبول خواهد بود و آیا همانطور که پیش‌بینی می‌شود در میان مشتریان نیز به طور فراگیر استفاده خوهد شد؟! سرمایه‌گذار در این روش در ازای سرمایه‌ای که به استارت‌آپ تزریق می‌کند، سهام استارت‌آپ را تصاحب می‌نماید.

البته سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر لزوما نیاز نیست که سرمایه مالی به یک استارت‌آپ تزریق نمایند، بلکه یک سرمایه‌گذار می‌تواند انتخاب کند که دانش و یا تخصص خود را به عنوان یک سرمایه برای استارت‌آپ در اختیار بگذارد. اکثر این سرمایه‌داران سرمایه‌گذار همان افراد ثروتمند و یا بانک‌ها و شرکت‌ها هستند، که برای آن‌ها در صورتی که یک کسب و کار و یا استارت‌آپ موفق عمل کند و به موفقیت دست یابد، می‌تواند بازگشت بالایی از سرمایه و سود را به همراه داشته باشد. از مزایای این روش کسب سرمایه برای استارت‌آپ این است که یک کارآفرین حتی در صورتی که اعتبار ریالی مناسبی هم نداسته باشد، برای دریافت آن اقدام کند، و در کنار آن، باید این نکته را در نظر داشته باشد که هرچه بیشتر جذب سرمایه نماید، سهام بیشتری از کسب و کار خودش را به سرمایه‌گذار واگذار نموده است.

مراحل مختلفی در راه یک سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر وجود دارد، این مراحل شامل: تامین در مرحله کشت ایده (اصطلاحا به آن seed funding می‌گویند)، تامین در مرحله رشد، تامین دور دوم، تامین در دوره انتقال(مرحله انتقال به سهام عام یا همان bridge)، و همچنین مرحله خروج سرمایه‌گذاران می‌باشد.

  • در مرحله کشت ایده یا seed stage ، سرمایه‌گذار بر روی یک ایده سرمایه‌گذاری می‌کند تا کارآفرین با این سرمایه پس از کسب اطلاعات بازار، یک نمونه‌کار یا prototype بسازد و بتواند وارد مرحله بعدی که همان وارد کردن محصول و یا خدمت به بازار است بشود.
  • تامین مالی مرحله رشد به این معنی است که کارآفرین نیاز به سرمایه دارد تا بنواند محصول و یا خدمتش را پس از ساخت اولیه برای فروش آماده کرده و به فروش برساند. در این مرحله محصول در بازار وجود دارد.
  • بعد از هردو مرحله قبلی، حال نوبت دور دوم تامین مالی است که کسب و کار نیازمند تزریق سرمایه است، زیرا هر چند که این کسب و کار در حال فروش محصول و یا خدمت خود است، اما هنوز سود نداشته و به هزینه های عملیاتی و هزینه های اضافی نیاز دارند.(در حقیقت هنوز به نقطه سر یه سر نرسیده اند)
  • پس از اینکه کسب و کار تبدیل به کسب و کار سودده شد و توانست به موفقیت‌های ابتدایی دست پیدا کند، حال وقت آن است که این کسب و کار را گسترش دهیم! و اینجاست که کارآفرینان به سرمایه نیازمندند تا در این راستا اقدام کنند.
  • پس از اینکه یک کسب و کار تمامی مراحل قبل را با موفقیت پشت سر گذارد و توانست به سوددهی برسد و سهم مناسبی از بازار را کسب کند، حال می‌توان انتظار داشت که این کسب و کار وارد سهام عام شود که به این مرحله مرحله انتقال و یا پل نیز می‌گویند. این آخرین مرحله تزریق سرمایه توسط سرمایه گذاران می‌یاشد.

سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر باعث افزایش کارآفرینی می شود و  روند رشد و توسعه اقتصادی را تحریک می کند. همچنین با پشتیبانی از کارآفرینان برای تولید یک ارزش جدید و هیجان‌انگیز باعث ایجاد نوآوری و اختراعات می‌شود. این سرمایه‌گذاران برای کم کردن هرچه بیشتر ابهام و ریسک این نوع از سرمایه‌گذاری، سعی می‌کنند سبد سرمایه‌گذاری خودشان را متنوع تر انتخاب کنند. درباره این نوع از کاهش ریسک، یعنی ایجاد تنوع، به زودی صحبت خواهد کرد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن